I dag har jeg været på "strikkedate" med en sød veninde. Det er tredje gang i år vi er på strikkedate og vi har påbegyndt en slags Tour de Parc. Først var vi i Frederiksberg Have, så i Lindevangsparken og i dag i Haveselskabets Have. Vi har en kop kaffe og en kage med og naturligvis strikketøjet. Vi finder en bænk og så hygger vi os et par timer mens vi får vendt verdenssituationen og får grinet en masse.
I dag var vi så i Haveselskabets Have, som ligger lige ved Frederiksbergs Runddel. Jeg har aldrig været der før og tænker, at det nok ligger lidt i skyggen af naboen Frederiksberg Have.
Men, det er simpelthen en overset perle! Der er SÅ smukt og fyldt med mange smukke planter, træer, søer og figurer. Der var også mange egern, der løb rundt samt fiskehejre og ænder.
Da vejret var mildest omskifteligt fandt vi den yndigste pavillon ved en lille sø, hvor vi kunne sidde i læ.
Vi hyggede os et par timer og glæder os nu til næste strikkedate, som bliver i strikkebio i august.
Ingen kommentarer:
Send en kommentar